Ένα καθηλωτικό βιβλίο, κοινωνικού περιεχομένου, που παρασύρει με επιτυχία τον αναγνώστη στα βάθη της ιστορίας, αυτής που μας αφηγείται με τόσο συγκλονιστικό τρόπο η συγγραφέας, αρκετές δεκαετίες πριν, όπου οι εποχές ήταν σαφώς διαφορετικές και δυστυχώς περισσότερο σκοτεινές και μαρτυρικές για τους αδύναμους κι εξαρτημένους ανθρώπους.
Συγκεκριμένα, η ιστορία μας μεταφέρει στη δεκαετία του πενήντα και του εξήντα και δίνει έμφαση σε ένα γνωστό τοις πάσοι κοινωνικό φαινόμενο της εποχής, την εκμετάλλευση των φτωχών και νεόφερτων από την επαρχία μικρών κοριτσιών-δουλικών από τα πλούσια αφεντικά τους. Κακοποίηση των αδυνάτων, σωματική και ψυχολογική βία, ενδοοικογενειακές προστριβές και μυστικές τραγωδίες που φυλάγονταν καλά μέσα στους τέσσερις τοίχους ενός φιλόξενου φαινομενικά σπιτιού, βιασμοί, δολοφονίες, κρυφές εγκυμοσύνες και θάνατοι νόθων νεογέννητων παιδιών, που δεν πρόλαβαν να δουν ποτέ το φως της μέρας, αντιζηλίες, ανταγωνισμοί και άνανδρες συμπεριφορές, είναι τα θέματα με τα οποία καταπιάνεται η συγγραφέας, με αρκετά γλαφυρό, σκληρό και ρεαλιστικό τρόπο, αλλά καθόλου υπερβολικό και μελοδραματικό, αυξάνοντας αισθητά το ενδιαφέρον του αναγνώστη κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης και προκαλώντας του ποικίλα κι ανάμεικτα συναισθήματα, αγωνίας και συμπόνιας από τη μια πλευρά για τον κοινωνικά αδύναμο, οργής, αγανάκτησης κι αντιπάθειας από την άλλη για τον κοινωνικά ισχυρό.
Αρκετά καλά δομημένοι και σκιαγραφημένοι οι χαρακτήρες του βιβλίου, απεικονίζουν ακριβώς την ωμή πραγματικότητα της ιστορίας, η οποία σαφώς και καθρεφτίζει την άγρια πραγματικότητα της συγκεκριμένης εποχής για την οποία γίνεται λόγος, παρότι έχουμε να κάνουμε με μυθοπλασία. Οι έντονοι διάλογοι και η γρήγορη ροή της αφήγησης δυναμώνουν ακόμα περισσότερο την ιστορία, η οποία ομολογουμένως διαβάζεται απνευστί.
Τελικά, αυτό που θα διαπιστώσει ο αναγνώστης ολοκληρώνοντας την ανάγνωση του συγκεκριμένου βιβλίου είναι ότι τίποτα δεν έχει εξολοκλήρου αλλάξει, μιας και η εκμετάλλευση των ανθρώπων της χαμηλής κοινωνικής τάξης είναι αισθητή σε κάθε εποχή, ακόμα και σήμερα, παρά την όποια φαινομενική εξέλιξή της.
Αρκετά αξιόλογο κι αυτό το βιβλίο της συγγραφέως Λένας Μαντά, συστήνεται οπωσδήποτε κι ανεπιφύλακτα προς ανάγνωση.
Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου:
0 Σχόλια